ورود به پنل کاربری

موقعیت ما در نقشه

پنل کاربری شما

روش­های غیردارویی کاهش درد زایمان

روش­های غیردارویی کاهش درد زایمان:

1- آماده كردن شرايط رواني مادر:
بهتر است پرسنل زايشگاه «ماما» در ابتدا خود را به زن باردار معرفي كند و سعي كند يك جو آرام را بوجود آورد. اين آشنايي باعث ايجاد اعتماد زن باردار به ماما مي گردد و باعث مي شود كه او همه احتياجات خود را با ماما در ميان نهد.

2- حضور يك حمايت كننده در كنار مادر:
تعداد زيادي از خانمهاي باردار عصبي و زودرنج هستند كه اين مسئله باعث ايجاد مشكلات و ناراحتي هاي زيادي در طي مراحل زایمان مي گردد و باعث مي شود كه زن باردار فكر كند كه از حمايت لازم برخوردار نيست. همسر فرد مي تواند در تمام مراحل زايمان او را همراهي كرده و از نظر رواني او را حمایت كند.

3 _ وضعیت های مادر در زايمان:
الف: ايستاده: خانم در حالت ايستاده دستهاي خود را به ديوار تكيه داده و وزن خود را به جلو وارد كند. در اين حالت وزن جنين بيشتر به كمر وارد مي شود نه به لگن.
ب: نشسته: بصورت برعكس روي صندلي بنشيند و پاها را از قسمت زانو به جلو بياورد ماساژ پشت انجام گردد این وضعیت توسط مددكار مي تواند كمك شود.
ج: سجده: در زماني كه ديلاتاسيون سرويكس كامل نشده زائو طوري روي پاهايش بنشيند كه زانوها و سرپايين قرار گرفته و در وضعیت مشابه سجده قرار گيرد.
د: خوابيده: مخصوصاً خوابيده به پهلوي چپ كه بهترين وضعیت در طي زايمان است و خونرساني به جنين نيز بهتر انجام مي شود در اين حالت مي توان زير سر و زانوي خانم بالش قرار داد تا احساس آرامش كند.
در مرحله دوم زايمان در مرحله زور زدن بايستي چانه را به قفسه سينه نزديك كند و در بين انقباضات سرش را روي بالشت گذاشته و استراحت كند تا انرژي كافي بدست آورد.

4- ماساژ:
اين يك روش شگفت انگيز در كاهش درد است که توسط همسر يا فرد حمايت كننده انجام مي شود مي توان ماساژ را بامقدار كمي پودر تالك يا روغن از نوع گياهي انجام داد به تصور عموم منطقه اي از انرژي در بدن وجود دارد كه Padana ناميده مي شود كه اگر اين مناطق مورد لمس قرار بگيرد باعث تكسين درد مي شود. اگر خانم در زایمان از درد كمر رنج مي برد در 90% موارد ماساژ دادن مؤثر و كمك كننده است.

5- كاربرد گرما:
استفاده از پتوهاي گرم كننده و كمپرس گرم، وان آب گرم ، دوش گرم يا استفاده از پد گرم و مرطوب مي تواند در طول زایمان درد را کاهش داد. كار گرما اين است كه جريان خون آن منطقه را زياد مي كند و باعث آرامش و راحتي مي شود ، همچنين گرما باعث تسكين درد كمر ناشي از خستگي مي شود.

6- كاربرد سرما:
مثل لباسهاي سرد و كيسه هاي آب يخ كه ممكن است در آرامش مؤثر باشد سرما بوسيله كاهش درجه حرارت عضله و تسكين اسپاسم عضله كمك كننده است زماني كه خانم احساس گرما مي كند استفاده از اين روش در نواحي كه درد وجود دارد كارايي بيشتري دارد.

7- بيوفيدبك:
يك تكنيك relaxation ديگري است كه در زایمان استفاده مي شود اين روش بر مبناي يك پايه تئوري قرار دارد يعني اگر فرد بتواند سيگنالهاي فيزيكي بدنش را بشناسد مي تواند بعضي از نتايج فيزيولوژيك را تغيير دهد. در هر حال سيگنال و پيامي كه زن مي فرستد با درد او در ارتباط مي باشد. زناني كه اين روش را امتحان مي كنند بايد از قبل از اين روش آگاهي داشته باشند و آموزش ديده باشند و بدانند كه چگونه مي توان از طريق بيوفيريك درد خود را كاهش دهند و به آرامش برسند.

8- طب سوزني يا اكوپونكچر:
اين روش درماني يكي از روشهاي طب سنتي چين مي باشد از اين روش زماني مي توان استفاده كرد كه خود زائو قبول كند كه اين روش مي تواند درد وي را كاهش دهد. در اين روش ممكن است كه احساس درد اصلاً متوقف نشود اما شدت آن كاهش يابد. همچنين اين روش باعث كاهش تهوع در ليبر نيز مي شود كسي كه اين كار را انجام مي دهد بايد با ليبر و زايمان آشنايي داشته باشد.

9- طب فشاري يا Acupressure:
شاخه اي از طب سوزني است كه پايه و اساس آن نيز بر مبناي فلسفه پزشكي سنتي چين بنا نهاده شده است. در اين روش از همان نقاط طب سوزن استفاده مي شود اما به جاي سوزن فلزي از انتهاي انگشتان و كف دستها استفاده مي شود كه براي اثر بيشتر از خانمها مي خواهيم كه تنفس خود را هماهنگ كنند. اين نقاط در شانه ها، پائين كمر، لگن، ناخنها، مچ پا، انگشت كوچك پا، كف پاها، و نقاط ساكرال مي باشد. كاربرد اين روش در حاملگي شامل: كاهش استرس، كاهش درد، تحريك زايمان و حتي تغيير وضعيت جنين مي باشد.

10- هيپنوتيزم:
هيپنوتيزم يا خواب مصنوعي حالتي شبيه به خواب است كه در نتيجه تلقين رواني ايجاد مي شود. از آنجايي كه براي هيپنوتيزم نياز به آرامش و تمركز طرفين است لذا بايد زائو سعي كند كه قبل از شروع هيپنوتيزم به آرامش جهت تمركز برسد. از تكنيك هيپنوتيزم در ليبر جهت relax كردن استفاده مي شود.

11_«رایحه درماني»
خوشبو درماني، درمان با بوي خوش است. در اين روش از روغن ها، شيره گياهان، علفها و درختان استفاده مي شود.

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

عضویت در خبرنامه

برای دریافت آخرین اطلاعیه ها و مطالب رایگان سایت همینک در خبرنامه عضو شوید!

گالری تصاویر

ارتباط با ما

 66566171-4

 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 تهران- خیابان کارگر شمالی - بعد از میدان انقلاب - نرسیده به بلوار کشاورز -  ابتدای نصرت - پلاک25 - طبقه سوم-کلینیک سارا